آلمان یکی از کشورهای اروپایی می باشد که در دوران بحران اقتصادی،دچار بحران اقتصادی نبوده و این کشور یکی از با ثبات ترین اقتصاد جهان را دارد.هم چنین به علاوه بر ثبات اقتصادی بسیار بالا، امنیت خوب و رفاه اجتماعی بالا و همچین تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان، از عواملی می باشند که افراد به مهاجرت به آلمان ترغیب می شوند.
کسانی که هدف مهاجرت به آلمان را دارند همواره به این موضوع که این کشور از نظر بازار کار بسیار خوب می باشد می اندیشند و همین مسئله باعث جذب افراد نسبت به مهاجرت به آلمان است. بازار کار مناسب آلمان ناشی از اقتصاد درست در آلمان است.که در ادامه اطلاعات کامل تری در مورد اقتصاد آلمان شرح داده می شود.

بعد از جنگ جهانی دوم اقتصاد آلمان بطور وحشناکی افت کرده بود به صورتی که حتی برای تولید غذا به دلیل عواقب بعد از جنگ دچار مشکل شده اند که تا مدتها این کشور جیره بندی مواد غذایی را برای تامین مردم انجام می داد.اما در حال حاضر اقتصاد آلمان جز پویا ترین اقتصادهای جهان می باشد. بسیاری از تحلیل گران مسایل اقتصادی سه عامل زیر را باعث بهبود اقتصاد آلمان عنوان کرده اند که عبارتند از:
۱- رفرم پولی و دیگری
۲- حذف کنترل‌های قیمتی که هر دوی این‌ها در سال ۱۹۴۸ و در یک دوره چندهفته‌ای روی داده است.
۳-کاهش نرخ‌های نهایی مالیاتی در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹ اتفاق افتاده است.
هم اکنور آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری می باشد. این کشور ( آلمان ) بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا را دارا است . نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی عموما کمتر است. این کشور معمولا میزبان نیروهای کاری سایر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی است.

در مورد اقتصاد آلمان می توان به این نکته اشاره کرد که بین ۵۰۰ تا شرکت برتر دنیا تقربیا ۴۰ شرکت در آلمان می باشند که برخی از آن ها شرکت فولکس واگن،شرکت دایملر،شرکت زیمنس می توان نام برد.
آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی می باشد و بزرگترین صادر کننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است. آلمان به جز ذغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی می باشد. در آلمان صنایع زیادی فعالند، از جمله صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه. در کشور آلمان از سال ۱۹۸۰ رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته رخ داده است. کارخانه‌های اتوموبیل‌سازی بنز، بی. ام؛ و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه کرده اند. مهمترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *