پنجمین اقتصاد قدرتمند دنیا کشور فرانسه می باشد.که در سال ۲۰۱۴ تولید ناخالص داخلی جاری فرانسه بر اساس آمارهای بانک جهانی بیش از ۲۸۲۹ میلیارد دلار شده است. در حدود یک‌پنجم تولید ناخالص داخلی حوزه اروپا به این کشور تعلق دارد. می توان گفت که بخش خدمات با بیش از ۷۰ درصد سهم، یکی از مهم‌ترین بخش اقتصاد این کشور می باشد.هم چنین در بخش صنعت، فرانسه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودرو، صنایع هوایی، ریلی، آرایشی و بهداشتی و کالاهای لوکس در اروپا می باشد. از سوی دیگر میزان تحصیلات نیروی کار در این کشور بالا است . به‌طوری‌که فرانسه دارای بالاترین نسبت نیروی کار دارای تحصیلات دانشگاهی در هر هزار نفر نیروی کار در اروپا می باشد که در این قسمت حتی از آلمان بالاتر می باشد.

آلمان نزدیک ترین شریک شرکت های خارجی فرانسه می باشد. که شریک بیش از ۱۷ درصد صادرات و ۱۹ درصد واردات فرانسه می باشد.می توان ماشین‌آلات، تجهیزات حمل‌ونقل و هوایی و پلاستیک را مهم ترین صادرات فرانسه دانست . و هم چنین مهم‌ترین واردات این کشور شامل ماشین‌آلات، خودرو و نفت خام می باشد.و هن چنین این کشور مهم‌ترین مقصد گردشگری دنیاست و این صنعت یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور فرانسه به شمار می آید.این کشور دوره‌ای پرشتاب از رشد شاخص‌های اقتصادی را پس از جنگ جهانی دوم پشت سر گذاشت که در این کشور به «سی ساله باشکوه» شهرت دارد. این رشد اقتصادی در سایه سوسیالیسم اقتصادی رخ داده است .اما در سال ۱۹۸۳ فشارهای تورمی، بدهی‌های فزاینده دولت و… دولت فرانسه را مجبور به گذار از دولتی‌گرایی به خصوصی‌سازی کرده است. انجام دادن سیاست های مانند خصوصی‌کردن برخی شرکت‌های دولتی و اتخاذ راهکارهای مبتنی بر بازار در دستور کار دولت قرار داشته است. البته در حال حاضرهنوز بقایای دولتی‌گرایی در اقتصاد فرانسه به وضوح دیده می شود.دولت سهم عمده خود در صنایع کلیدی را دارد. طی دهه‌های اخیر، دولت‌های فرانسه در کنار شریک عمده تجاری کشور یعنی آلمان، حامی یکپارچه‌سازی اقتصادی در اروپا بوده است.فرانسه جز اولین کشورهای اروپایی بود که واحد پول یورو را به‌کار گرفته است. مهم‌ترین چالش رئیس‌جمهور فعلی، اولاند، کاهش مخارج دولتی در حین افزایش ایجاد مشاغل تازه می باشد. متوسط حقوق ماهانه در این کشور حدود ۲۲۰۰ یورو است.

در سال های اخیر کشور فرانسه محبوب‌ترین مقصد گردشگری دنیا به حساب می آید. مطابق آخرین آمار پارسال بیش از ۸۳ میلیون گردشگر وارد فرانسه شده اند که ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه مدیون این صنعت می باشد.درآمد فرانسه از توریسم طی سال‌های اخیر سالانه حدود ۶۵ میلیارد دلار می باشد. فرانسه همچنین محبوب‌ترین مقصد برای اسکی در دنیا شناختع شده است. نزدیک به ۲۰ هزار هتل و ۳۹۰۰ موزه در فرانسه قرار دارند و موزه لوور و ورسای به‌تنهایی سالانه بیش از ۱۲ میلیون گردشگر از آن دیدن می کنند.بیش از ۶/ ۵ میلیون در سال فقط فقط از برج ایفیل دیدن می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *