جمهوری فدرال آلمان یکی از کشورهای بزرگ اروپا می باشد که با ۹ کشور اروپایی هم مرز می باشد.این کشور از شمال با دانمارک،از جنوب با اتریش،از غرب با فرانسه،بلژیک،هلند و لوگزامبورگ و هم چنین با کشور جمهوری چک و لهستان از شرق همسایگی دارد.این کشور یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو قرارداد شینگن می باشد.آلمان سومین صنعت بزرگ جهان و تولید کننده خودرو را بعد از کشور ژاپن و آمریکا دارد.کشور آلمان به عنوان ثروتمندان ترین کشور اتحادیه اروپا بهترین کشور برای پذیریش متخصصین می باشد.در ادامه درمورد قوانین اقامتی آلمان به تفصیل توضیح خواهیم داد.

برای اخذ ویزای آلمان با توجه یه شرایطتون و اهدافتان می توانید مسیرهای متفاوت را انتخاب کنید.انواع روش های که می توانید برای صدور ویزای آلمان اقدام کنید عبارت است:

 • ویزای کاری آلمان
 • ویزای تحصیلی آلمان
 • ویزای توریستی آلمان
 • ویزای سرمایه گذاری آلمان

ویزای کاری آلمان

یکی از بهترین گزینه برای اقدام کار گرفتن اقدام برای گرفتن ویزای jobseeker می باشد.این ویزا به شما فرصت ۶ ماهه ای اعطا میکنه که وارد خاک این کشور شوید و به دنبال کار بگردید.خوشبختانه آلمان با کمبود نیروی کار جوان مواجهه می باشد و نیازمند نیروی متخصص در رشته های برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران و… می باشد.برای گرفتن این نوع ویزا افرادی که داری سن زیر ۴۰،سابقه کار حرفه ای،مدارک فنی و حرفه ای،داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی می باشند شانس بیشتری را دارند.بسیاری از شرکت ها، کارخانجات معتبر در کشور آلمان به نیروهای متخصص و جوان خارجی برای تامین نیروهای مهندس و متخصص خود نیازمند می باشند از این رو افرادی که در تخصص خود حرفه ای می باشند شانس بسیار بالایی را دارند تا در این مدت ۶ ماهه بتوانند قرداد کاری بگیرند.
پس از اخذ ویزای jobseeker شما وارد خاک آلمان می شوید و فرصت ۶ ماهه ای جهت پیدا کردن کار دارید.اگر بتوانید قرارداد کاری اخذ نمایید ویزای یه مدت قراردادتان تمدید خواهد شد و شما می توانید برای گرفتن Blue Card کشور آلمان اقدام کنید.البته کارت آبی به افرادی اعطا می گردد که توانسته اند شغلی پیدا کنند که درآمد انها بدون کسر مالیات ۴۶٫۴۰۰ یورو می باشد.البته اگر شغل آن ها جز شغل های الویت دار باشند داشتن درآمد سالیانه سالیانه ۳۷٫۷۵۲ یور بدون کسر مالیات کافی می باشد.

ویزای تحصیلی آلمان


برای تحصیل در آلمان ایتدا باید از دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل را دارید پذیریش را دریافت کنید و سپس برای ورود به خاک این کشور برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید و این پروسسه چندین ماه زمان نیاز دارد.ویزای تحصیلی ۲ سال اعتبار دارد که بعد از آن قابل تمدید می باشد.تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان رایگان بود و به دلیل ظرفیت زیاد پذیریش دانشجو برای دانشجویان بومی و غیر بومی امکان دریافت ویزای تحصیلی این کشور را تسهیل کرده است.بنابراین دانشگاههای آلمانی زبان کاملا رایگان می باشند ولی دانشگاهای انگلیسی زبان هزینه ای جزیی از دانشجویان دریافت می کنند.

ویزای توریستی آلمان

از آنجایی که کشور آلمان موقعیت خوبی در زمینه تجاری،جغرافیایی و تحصیلی دارد همه ساله افراد زیادی به منظورهای مختلفی به این کشور سفر می کنند و ویزای توریستی آلمان یکی از پرطرفدارترین ویزاهای توریستی اروپا می باشد.این کشور در تمام فصول گردشگران زیادی را دارد برای دریافت ویزا توریستی نداشتن سوء سابقه و تمکن مالی اهمیت زیادی دارد.مدت زمان اعتبار این ویزا این ویزا ۳ ماه می باشد و بعد از ۹۰ روز شما باید به سفارت آلمان تعهد بدهید که به کشور خود باز گردید.با این ویزا می توانید به عنوان گردشگر به آلمان سفر کنید و اگر می خواهید از خانواده خود در آلمان دیدن کنید می توانید ویزای توریستی را درخواست بدهید.
برای درخواست ویزایی توریستی آلمان مصاحبه انجام می پذیرد و حضور فرد در این مصاحبه الزامی می باشد.دریافت فرم تقاضایی ویزا از طریق وب سایت سفارت آلمان در تهران و همچنین حضوری امکان پذیر می باشد.که در ابتدا بصورت انلاین در سایت سفارت ثبت نام کرده و سپس به شما ایمیل وقت مصاحبه داده خواهدشد.

ویزای سرمایه گذاری آلمان

به طریق ۴ روش فوق می توان برای ویزای سرمایه گذاری آلمان اقدام کرد.

 1. تاسیس یک شغل بر پایه فعالیت های حرفه ای فردی مانند رستوران
 2. اگر شما قصد سرمایه گذاری به شغل های از قبیل رستوران،فروشگاه پوشاک،فروشگاه های مواد غذایی می باشید لازم به ذکر می باشد که برای این فعالیت ها نیاز به ثبت شرکت نمی باشد و تنها نیاز به گرفتن مجوز از صنف مربوطه می باشد.

 3. تاسیس شرکت با شرایط محدود در آلمان
 4. اگر خواهان تاسیس یک شرکت در خاک آلمان هستید یا مالک یک شرکت معتبر در ایران هستید و قصد دارید در آلمان هم فعالیت داشته باشید می توانید از این طریق یک شرکت در آلمان تاسیس کنید و در بازار آلمان یا حداقل سرمایه ۲۵/۰۰۰ فعالیت اقتصادی خود را آغاز کنید.هم چنین این شرکت کاملا مستقل آلمانی با مسئولیت محدود به حساب می آید.

 5. تاسیس شرکت تضمینی
 6. برای ثبت این شرکت با شرایطی مانند شرکت مسئولیت محدود روبرو هستید با این تفاوت که نوع شرکت تضمینی بوده است و در نوع اعتبار و مسولیت های شرکت و سهامداران متفاوت می باشد.

 7. تاسیس دفتر نمایندگی
 8. اگر شما یک تولید کننده بزرگ مانند کارخانجات فرش و یا دارای یک شرکت بازرگانی هستید طبق قوانین آلمان شما یک تاجر کامل می باشید و می توانید برای دفتر خود در آلمان شعبه تاسیس کنید.تاسیس شعبه به دو صورت شعبه مستقل و شعبه وابسته می باشد.

نکته ای که قابل ذکر می باشد که حداقل سرمایه گذاری در آلمان برای اقامت ۲۵٫۰۰۰ یورو می باشد.و هم چنین به غیر از حداقل سرمایه در نظر گفته شده، شما باید هزینه های سالیانه شرکت را نیز به آلمان منتقل نمایید.