برای مسافرت به اروپا نیاز می باشد که برای ویزای شینگن توریستی اقدام کنید.بر اساس اینکه کدام کشور قصد مسافرت را دارید سه مرحله اصلی را باید طی کنید.

 1. تعیین وقت سفارت جهت مصاحبه
 2. برای گرفتن تعیین وقت سفارت می توانید به صورت حضوری،تلفنی و یا مراجعه به سایت سفارت اقدام کنید.حتما قبل از آماده کردن مدارک برای تعیین وقت اقدام کنید عموما مدت زمانی طول می کشد که به شما وقت سفارت داده شود.

 3. تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن
 4. برای درخواست ویزای هر کشوری ،اولین اقدام تکمیل فرم درخواست ویزای آن کشور می باشد.شما می توانید فرم را از سفارت مربوطه بصورت حضوری یا مراجعه به سایت سفارت آن را تهیه کنید.برای تکمیل فرم دقت بسیار زیادی داشته باشید.گاهی اوقات کامندان مرکز VAC در مورد نحوه پر کردن فرم ها حساسیت به خرج بدهند و انتظار داشته باشند فرم را مطابق فرمت ذکر شده در برگه پر شود.

 5. تکمیل مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای شینگن

مدت زمان ویزای شینگن

بررسی اولیه عموما بین ۲ تا ۳ هفته برای صدور ویزا طول می کشد.ولی این امکان وجود دارد که تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته بیشتر طول بکشد ولی میتوان گفت که تا ۶ هفته بعد از تحویل ویزا به سفارت به طور کامل مشخص می شود که شما واجد شرایط اخذ ویزا می باشید یا نه.

هزینه ویزای شینگن

برای انجام پروسه ویزا هزینه از طرف سفارت دریافت می شود.این هزینه به نوع ویزا،سن متقاضی و … بستگی دارد.و حتما به یاد داشته باشید که این هزینه غیر قابل استرداد می باشد حتی در زمانی که درخواست ویزای شما رد شود.هزینه ویزای شینگن در سفارت می توانید بصورت نقد یا کارت اعتباری پرداخت کنید.البته این امکان وجود دارد که برخی از سفارت ها امکان پرداخت با کارت را نداشته باشند.

هزینه ویزای شینگن (به یورو)
• ویزای ترانزیت فرودگاه: ۶۰ یورو
• اقامت کوتاه مدت ویزای شینگن، کمتر از ۹۰ روز: ۶۰ یورو
• ویزای اقامت طولانی، بیش از ۹۰ روز: ۹۹ یورو
هزینه ویزای شینگن ۳۵ یورویی تنها برای افرادی است که شرایط زیر را دارا باشند:
• کودکان بین ۶ تا ۱۲ ساله و همچنین کودکان زیر ۶ سال
• مهاجران از، گرجستان، کوزوو، روسیه و اوکراین
• دانش آموزان، دانشجویان، کارشناسی ارشد و معلمان همراه که به منظور تحصیل یا آموزش و پرورش سفر می کنند
• محققان کشورهای جهان سوم در حال سفر به منظور تحقیق علمی
• نمایندگان سازمان های غیر انتفاعی در سن ۲۵ سال یا کمتر در سمینارها، کنفرانس ها، ورزش ها، رویدادهای فرهنگی یا آموزشی که توسط سازمان های غیر انتفاعی برگزار می شود شرکت می کنند.

مدت اعتبار ویزای شینگن

در ویزای شینگن دو تاریخ اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز ویزا می باشد.به عبارت دیگر مدت اعتبار ویزای شینگن حداکثر ۹۰ روز در یک مدت ۶ ماهه می باشد.برای ورود به خاک هر کشور لازم می باشد که که هر دو کد معتبر باشد.هم چنین کد تعداد دفعات مجاز ورود به محدوده شینگن هم در ویزا درج می شود که مقدار آن بین ۱ تا نامحدود می باشد.کد یک بدین معنی می باشد که شما پس از یکبار ورود و سپس خروج از کشور،بدون توجه به تاریخ اعتبار،ویزا باطل می شود.کد نامحدود به این معنی می باشد که شما می توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز مشخص در ویزایتان به محدوده شینگن وارد و از آن خارج شوید.

مصاحبه سفارت برای ویزای شینگن

مصاحبه شینگن از اهمیت ویژه ای برای اخذ ویزا دارد و یک اشتباه کوچک می تواند باعث رد شدن ویزا شود.زمانی که شما برای اطلاعات دقیق تری در مورد نحوه این مصاحبه داشته باشید می توانید یک مصاحبه خوب را ارائه دهید و شانس خود را برای گرفتن ویزا بالاتر ببرید.اگر شما بتوانید یک تصویر صحیح از خودتان در زمان مصاحبه به افسر سفارت نشان دهید و آن چه که هست را به خوبی نشان دهید می توانید ویزای شینگن را دریافت کنید.

سخت‌ترین کشورها برای اخذ ویزای شنگن

در زیر لیست کشورها بر اساس نرخ سختی گرفتن ویزا عنوان شده است:

 1. بلژیک با نرخ ۱۶/۹%
 2. سوئد با نرخ ۱۰٫۳%
 3. پرتغال با نرخ ۱۰٫۱%
 4. فرانسه با نرخ ۹/۶%
 5. نروژ با نرخ ۸/۷%
 6. اسپانیا و هلند با نرخ ۶/۱%
 7. سوئیس با نرخ ۶%