بوردو

بوردو یک شهر فرهنگی می باشد که به عنوان یک شهر بزرگ رونشفکران و هنری شناخته شده است.در این شهر نویسندگان و نقاشان بی نظیری هم چون میشل دو مونتنی، شارل دو مونتسکیو، فرانسوا موریاک، آندره لوت، آلبر مارکه و اودیلن ردون زندگی کرده اند.این شهر دارای میراث معماری برجسته و بسیار قابل توجه ای می باشد.فرودگاه بین المللی، ایستگاه قطار اروپایی، محورهای اصلی بزرگ راهها و جاده های اصلی، راه دریای به اقیانوس اطلس و بندر ، مرکز آکیتن، راه این شهر را به بازار جهانی باز کرده است.بوردو قطب اروپایی فناوری پیشرفته،شهر تبادلات بین المللی، پایتخت جهانی شراب و مرکزاقتصادی جنوب غربی فرانسه به شمار می آید. هم چنین در زمینه های هوانوردی، فناوری فضایی و دفاعی هم فعالیت های قابل توجهی انجام می دهند. در زمینه تجارت هم،موسسات تولیدی زیادی هم فعالیت می کنند.فاصله بوردو تا پاریس با قطار TGV چهار ساعت می باشد.ضمناً بوردو یک از شهرهای دانشگاهی مهم فرانسه می باشد.که ۶۰۰۰۰ دانشجو، ۴ دانشگاه، ۱۴ مدارس عالی و ۵۰۰۰ پژوهشگر در ۲۰۰ آزمایشگاه را دارد.بوردو در زمینه پژوهش تخصصی شیمی مولکولی ،لیزر قوی و.. جایگاه خوبی را در فرانسه دارد.

لیل

در این شهر بناهای بی نظیری را از دوران گوتیک تا عصر کلاسیک، از رنسانس فلاندری تا هنر جدید می توان مشاهده کرد.که این آثار تاریخی بیانگر تاثیرات تاریخی و هنری متنوعی از قرون وسطی تا تحول صنعتی در قرن نوزدهم میلادی می باشد. در لیل و اطراف آن موزه های بسیاری وجود دارد که بازسازی بسیاری از آنها تمام شده است.تنوع زیاد فرهنگی این شهر پویا آن را به پایتخت اروپایی فرهنگ را در سال ۲۰۰۴ تبدیل کرده است.لیل به عنوان چهارمین رتبه در متروپلهای فرانسه شناخته شده است چون در ۳۸ دقیقه یی بروکسل، یک ساعتی پاریس، دو ساعتی لندن و سه ساعتی کولونی می باشد.فعالیتهای بازرگانی و تبادلات جهانی زیادی در این شهر وجود دارد که گروههای صنعتی بین المللی و جذب موسسات متعدد اصلی در این شهر نماینگر فعالیت تجاری می باشد. لیل نقش جایگاه بزرگ اقتصادی را در فرانسه بازی می کند که شامل فعایتهای اقتصادی اصلی شهر نساجی و پوشک، تجهیزات صنعتی، هنرهای گرافیک، صنعت اتومبیل، فروش مکاتبه یی و صنعت کشاورزی غذایی می باشد.در این شهر آموزش در الویت قرار دارد که در این منطقه بیش از ۹۵۰۰۰ دانشجو وجود دارد. لیل سیزدهمین تجمع دانشگاهی را با ۴دانشگاه ، ۱۳ مدرسه مهندسی، ۵ مدرسه بازرگانی، یک مدرسه روزنامه نگاری، یک انستیوتوی مطالعات سیاسی، یک انستیتوی مدیریت موسسات و مدارس و انستیتو های بسیار دیگر را دارد.

لیون

شهر لیون سومین شهر بزرگ فرانسه،بعد از پاریس و مارسی در خاور مرکزی فرانسه قرار گرفته است.این شهر با احتساب حومه‌اش، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت فرانسه، بعد از پاریس به حسایب می آید. بر اساس آمار تخمینی، جمعیت این شهر و حومه‌اش در سال ۲۰۱۳ میلادی، بالغ بر ۲،۲۳۷،۶۷۶ نفر سر شماری شده است.این شهر با دارا بودن بیش از ۱۵۵،۰۰۰ دانشجو یکی از بزرگترین مراکز دانشجویی در فرانسه و اروپا به حساب می آید.لیون یکی از مراکز بزرگ صنعتی و مرکز شیمیایی، دارویی و زیست‌شناسی در سطح فرانسه به حساب می آید. این شهر جزء قطب‌های تولید نرم‌افزار و بازی‌های رایانه‌ای هم می باشد.به‌دلیل داشتن معماری تاریخی، مقر سازمان جهانی یونسکو (بخش میراث تاریخی) در آن استقرار یافته است.این شهر دارای سه تپه و دو رود رون ( Rhône) و سون ( Saône )است که آب و هوای نیمه قاره‌ای، زمستان‌های سرد و خشک و گاهی همراه با برف و تابستان و بهار گرم می باشد.وسایل نقلیه عمومی لیون شامل چهار خط مترو و شش خط تراموا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *